SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Úžasný Davos

Úžasný Davos

Město, které má 5 lyžařských středisek

Vloženo: 03.12.2012
Horské městečko Davos je nejvýše položené město v Evropě. Je to město plné luxusu a parády a jeho věhlas je podobný jako blízký st. Moritz. Každoročně se zde koná ekonomické fórum evropských státníků a na hlavní třídě je to samý luxusní obchod, který není určený pro freeriderovu dušu.

    Do Davosu jsem se dostal poprvé díky freeridovému kempu v prosinci 2006, který pořádal Kumestrol společně s Honzou Kárníkem a Viktorem Kořízkem. Tehdy jsem vyjížděli z Česka, kde byly zelené louky a tady den před našim příjezdem spadlo 80 cm prachu na čisté skály. Kdo to zažil, moc dobře ví, že pojezd dobrý, ale lyže „skučí“ (následně skučí freerider při placení účtu v servisu).

    Davos je od Prahy vzdálen zhruba 660 km, od nás z Moravy je to bratru skoro tisíc. Takže žádný blízký resort. Nicméně už tehdy jsem věděl, že to je oblast pro freeride zaslíbena. Do lyžařské oblasti Davos spadá i vesnička Klosters. Celá oblast obsahuje 5 lyžařských areálů. V Davosu jsou to Parsenn, Jakobshorn, Rinerhorn, Pischa a ve vesničce Klosters Madrisa, ale je zde také možnost dostat se velkou gondolou na druhou stranu Parsennu.

    V jednotlivých průvodcích Vás seznámíme s jednotlivými středisky, které jsme měli možnost při našich výletech sem, vcelku podrobně projezdit.

Středisko Parsenn
    Jedná se o největší středisko přímo nad samotným Davosem. Parsenn, který spojuje samotný Davos a vesničku Klosters je považován za rodiště lyžování ve Švýcarsku. Před 80ti lety zde byla postavena zubačková dráha na vrchol hory Weissfluhjoch. Koleje vedou po stále stejné trase, spodní vlaky jsou už moderní, v mezistanici můžete přesednout buď na letitý vlak nebo na 6ti sedačkovou lanovku. Lanovka je dobrá, když jste trošku indisponováni po večerní kalbičce. Troška čerstvého vzduchu nikdy neuškodí.

    Vrchol Weissfluhjoch je ve výšce 2662 m. n. m a je zde obrovské centrum s restaurací, obchody a výzkumným lavinovým střediskem. Na tuto horu vedou ze všech stran lanové dráhy, které končí právě v tomto obrovském objektu. Z objektu také vyjíždí gondola na nejvyšší vrchol střediska Parsenn a to na Weissfluhgipfel ve výšce 2844 m. n. m. Zde je už skutečný freeridový ráj. Celé středisko Parsenn je obrovské a pokud přijedete na powderday, tak se to tady dá jezdit i 3 dny a pořád hledáte nové nerozjeté lajny.

Středisko Jakobshorn
    Jakobshorn je další středisko, na které se startuje přímo z Davosu a to od vlakového nádraží. Ideální je sem dojet skibusem, protože ježdění a parkování po Davosu je vcelku "peklič" a něco to i stojí. Od nádraží vede velká gondola s přestupem až na vrchol hory Jakobshorn ve výšce 2590 m. n. m, kde je horský hotel (velmi svérázný), panoramatická restaurace a obchůdky. Poloha Jakobshornu je velmi zajímavá díky hlubokým obydleným údolím po obou stranách hory, kam se dají dávat mega dlouhé sjezdy. Z údolí vás vždy odveze skibus, ale stojí to cca 2 franky. Je to ideální zakončení dne plného v prachu.

Středisko Rinerhorn
    Samotné středisko se nachází nad vesničkou Glaris, ale opět se sem bezproblému dostanete skibusem nebo vláčkem, který je zde taktéž zadarmo. Průvodčí se vás ani neptá, jestli máte lístek, když vás vidí s lyžema. Jedná se o menší středisko - je zde 1 kabinková lanovka a 5 vleků. Díky menšímu technickému zázemí tady nebývá moc lidí a my jsme zde byli v době, kdy z nebe padaly vločky o průměru pětikoruny. Výhodou střediska je modřínovo smrkový les a tím pádem, když je difuska, tak freeride na plné obrátky. Musíte si jen dát bacha na všude přítomné sáňkařské dráhy a nejezdit v nich, protože to sáňkaři bytostně nenávidí. Lesy jsou tady členité a je dobré si taky dát pozor na vyznačené ochranné pásma. Jakmile vás místní lesníci uvidí a nedej bože chytnou za límec, tak jako 100 fráňů a skipass weg! Je třeba dobře nastudovat mapy a to se týká celého Švýcarska.

Středisko Pischa
    V tomto středisku jsem nikdy nebyl, ale z vyprávění kolegů, kteří jej navštívili vím, že se z části jedná freeridovou oblast, ale je dost mírná. Je to víceméně takový Chopok Juh - velké pláně orientovány na jižní stranu. To je dost podstatné, protože když do toho zapeče sluníčko, tak je po prašanu. Středisko se nachází na cestě do Flüela passu, což je průsmyk směřem do Rakouska, který je ovšem v zimě zavřený.

Středisko Klosters Madrisa
    Klosters je luxusní vesnička před samotným stoupáním k Davosu. S oblibou sem jezdí anglický princ Charles. Trošku dražší destinace, ale nás hlavně zajímá samotná Madrisa, která je velmi dobrým freeridovým resortem. Díky tomu, že není přímo v hlavním centru zájmu všech sjezdovkářů a je do ní jediný přístup z Klosters, tak jsme zde nikdy nezažili moc lidí. O freeriderech ani nemluvě, ty jsme zde nikdy neviděli. Jsou zde velice zajímavě členité a dlouhé sjezdy, když si člověk šlápne, tak zažije hodně. Středisko vede do nadmořské výšky 2600 m. n. m a vyjíždí na super hřeben, který se dá jezdit ze všech stran a pak vždy dojedete k nějakému vleku nebo lanovce. Je zde jistota čistých lajn.

    To je tak zatím v kostce k oblasti DAVOS KLOSTERS MOUNTAINS, kterou považuji za velmi kvalitní freeridovou oblast. V dalších pokračováních vás podrobně seznámím s jednolivými středisky i vyznačenými lajnami.

Klikoš

 
 
OAeV - Alpenverein

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS