SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Davos Jakobshorn
Davos Jakobshorn

Davos Jakobshorn

Vloženo: 05.01.2013
Na hoře Jakobshorn se rozprostírá jedno z 5ti lyžařských středisek Davosu. Tato hora s výškou 2590 m. n. m se tyčí na jížní straně přímo nad centrem Davosu. Doveze Vás sem lanovka, která jezd přímo od vlakového nádraží. Jedná se o velkou gondolu, která překonává spodní lesní část kopce a v mezistanici přesednete na druhou gondolu směřující k vrcholu.
      Jakobshorn byl první areál, který jsem v Davosu poznal. Od naší první návštěvy se hodně změnino. Přibyly nové lanovky a to právě v místech, které jsou nachystány pro dokonalý freeride. Výhodou tohoto kopce a potažmo oblasti celého Davosu je fakt, že jakmile se rozhodnete sjet z kopce do libovolného údolí, tak většinou dojedete k autobusové zastávce v jednom neb druhém údolí.

     Pojďme se ale přesně podívat na tento areál. Jak už jsem naznačil, nejlepší a nejprudší sjezdy jsou v oblasti pod gondolou a nebo pod novou sedačkovou lanovkou Bräma Jet. Ještě nedávno zde byla vcelku prudká Poma, která jezdila jen zdřídka a vedla po hřbetu hory, který byl skoro vždy vyfoukaný na kameny. Vrcholy Brämabüel (2492 m. n. m) a Jakobshorn tvoří v podstatě takovou podkovu a všechny sjezdy končí v mezistanici Jschalp. Možnosti jsou popsány v mapě č.1.

     Oblast Jakobshornu je opravdu rozsáhlá a jedná se o horský masív mezi dvěmi hlubokými údolími Dischmatal na východní straně a Sertigtal na západní. Na obě strany vede nepřeberně možných sjezdů. Na stranu Sertigtalu jsou svahy mírnější a většinou se stává, že bývají dříve roztáté, protože jsou orientovány na jihozápadní stranu. Většinou dojedete k restauraci Mühle, odkud Vás odveze autobus (z těchto údolí vždy za poplatek 2 Fr.). Trasy naznačeny na mapě č.2.

     Neskutečně dlouhé a super sjezdy jsou do druhého údolí Discmatal k restauraci Teufi. Díky hřebenu mezi vrcholy Jakobshorn a Jatzhorn (2682 m. n. m) máte k dispozici zhruba 1000 výškových metrů libovolných tras. Na své si zde přijdou všichni, jsou zde prudké pasáže, ale i nádherné pláně, členité kroviny a les. Doporučuji po hřebenu dojít k vrcholu Jatzhorn (chůze zhruba 40 minut) a následně to pustit prudkými pasážemi dolů do plání. Pokud se rozhodnete pro tyto svahy, tak vás musím ale upozornit na jeden problém, který jsme zde měli možnost zažít vícekrát. Problémem je nestálost dnešního počasí a pokud napadlo hodně sněhu a přijde sebemenší oteplení, tak jsou v této oblasti monstrózní laviny. Problémy jsou hlavně ve spodní části u hranice lesa, kde vede travers přes lavinová pole. My jsme už jeli po laviništi, ale nedovedu si dost dobře představit, že jedete traverzem a najednou na vás z boku vyjede lavina široká 100 metrů, která končí až dole v údolí v úzkém potoku. Pokud přijde náhlá změna teplot, například kolem 5 – 10 °C, tak se raději těmto místům vyhněte. Většina tras je popsaná v mapě č. 3.

     Hora Jakobshorn není sice úplně to nejlepší co Davos nabízí, ale je zde jistota, že nebude vše ihned rozjeté a sjezdy na ukončení dne dolů do údolí jsou velmi úžasnou záležitostí.

Klikoš
 
 
Příloha : Mapa Davos Jakobshorn map-davos-jakobshorn.pdf   |  
OAeV - Alpenverein

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS