SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Výřez skluznice, klidně i po domácku I.

Výřez skluznice, klidně i po domácku I.

Vloženo: 18.12.2013

Každý kdo jezdí freeride dříve či později „pokřtí“ lyže o nějakou tu skalku a hle, někdy je z toho při troše smůle díra až na jádro. Mnohokrát se mi stalo, že lyže dostaly šlupku jako blázen, já jsem si v duchu zanadával, a když jsem horlivě překontroloval obě lyže, tak z toho byl jen malý škrábanec.  Pokud to ale neodnese hrana lyže, v podstatě o nic nejde. Udělá se prostě výřez a zalepí se novým kusem skluznice.

 Naposledy jsem lyže proděravěl docela nedávno. Začátek nové sezony, ve Štýrsku první prašan a po orgiích na Riesneru jsme byli natěšení na nadcházející poježdění na Tauplitzu, neboť celý předchozí den sněžilo a středisko ještě ke všemu kvůli silnému nárazovému větru vůbec nejelo. Další den vítr ustal a my jsme se na vlnách předchozího dne vrhli s nejvyšším nasazením do terénu. Hned první jízdu jsem skočil na skálu a bylo mi jasné, že tohle prostě škrábaneček nejspíš nebude. A taky nebyl. Nakonec 30 cm dlouhá rýha až na jádro a euforie z podmínek tatam… Ve skutečnosti to s tím prašanem vůbec nebylo tak horké, na Riesneru muselo sněžit o hodně víc a ještě ke všemu silný vítr sníh dost vyfoukal.

Podobné zkušenosti má určitě každý. Nedočkavost a taková ta dychtivost po prašanu při prvních sněhových nadílkách se lyžím moc nevyplácí.Když ale nedojde na hrany, je to v klidu. Spraví se to raz dva. Způsobů jak to řešit je více. Takovým pro někoho nejjednodušším způsobem je to neřešit. Řeknu si „takových děr ještě bude, jsou to přeci freeridové lyže“. Každopádně to není moc vhodné řešení. Když opomeneme zhoršené jízdní vlastnosti, k jádru se bude dostávat vlhkost, bude tam zamrzat a rozmrzat voda a skluznice se začne odlepovat od jádra. Nebo když to bude těsně vedle hrany, hrozí navíc riziko vytržení samotné hrany. Nejčastějším řešením je pak to, že se dají lyže do servisu a „profíci“ se o to postarají. Každopádně i to má svá proti. První úskalí může být zaneprázdněnost ski servisu. Prostě nebudou mít čas opravovat atypické rýhy nebo budou mít dost jiné práce a na toto se vykašlou. Další nevýhoda může být cena samotné opravy. Holt lidská práce něco stojí a leckdo, když může, tak to pořádně osolí. V případě, že se tedy rozhodneme opravit si šrám v naší skluznici svépomocí, máme cca 2 možnosti. Buďto vezmeme nějaký 2-složkový epoxid a rýhu zalijeme a nebo si s tím dáme o něco více práce a uděláme si výřez tak jako v servisu, s tím, že si lyže pěkně zazáplatujeme...

...pokračování příště ;)

Autor: Pavel Božák

 
 
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS