SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Volba vázání na freeride

Volba vázání na freeride

Co vědět předtím, než si pořídíte vázání.

Vloženo: 17.10.2010
Většina značek, které dnes vyrábějí lyžařské vázání, nabízí i řadu modelů určených na freeride, některé se na vázání pro freeski lyže přímo specializují. V tomto článku se podíváme, podle čeho vybírat vázání do volného terénu.




Jedním z nejdůležitějších faktorů u vázání obecně, nejen na freeride, jsou hodnoty DIN. Ty určují rozsah vypínacích sil, tedy jak je vázání silné a jak pevně je schopno držet botu na lyži. Na jízdu mimo sjezdovky se používají nejčastěji ty s maximálními hodnotami 12 až 18. Vázání s rozsahem do DIN 18 je už ale dost extrém, využijí ho například závodní lyžaři, kteří potřebují, aby lyže zůstaly na svém místě za každou cenu, při dopadech z velkých dropů a ve velkých rychlostech. Většina lyžařů – freeriderů si bohatě vystačí s vázáním do DIN 14 nebo 16, lehčí jezdci i s 12. Obecně platí, že vázání nejlépe funguje uprostřed rozsahu svých hodnot. Je tedy dobré pořídit si vázání s maximální DIN o pár stupňů vyšší, než pak budete jezdit. Při nastavování je samozřejmě těžké najít kompromis mezi tím, aby vám lyže zbytečně nevypínala a naopak aby vám při pádu nezůstala na noze, čímž se zvyšuje riziko úrazu. Postupem času si každý otestuje, jaká hodnota je vzhledem k jeho jezdeckým schopnostem a fyzickým předpokladům ta pravá.


Pokud v garáži nemáte zaparkovaný sněžný skútr nebo helikoptéru, pak se Vám možná bude hodit vázání, které lze používat jak na sjezd, tak na chůzi. Jestli pásy nasazujete jen výjimečně a chcete, aby jinak sneslo i hrubší zacházení, oceníte robustnější provedení a oželíte nějakých těch pár stovek gramů navíc. Jsou to v podstatě těžší a pevnější provedení skialpových vázání, oproti nim je zde kladen větší důraz na jízdu. Je už jen na vás, jaký poměr mezi jízdou a chůzí vám bude vyhovovat, jestli lehounké vázání primárně na šlapání do kopce, nebo vázání zaměřené na sjezd a jen pro občasný výšlap.


Další možností, kterou ocení ti, kteří nechtějí žádné kompromisy při ježdění, ale přece jenom by občas někam popojít potřebovali, jsou různé stoupací nástavce do vázání.(např. BCA Alpine Trekker, Secura Fix). Tyto adaptéry jednoduše zacvaknete do vázání a rázem z něho máte vázání stoupací. Zaberou vám ale další místo v batohu a komfort při chůzi nebude kdovíjaký. Také je potřeba si ověřit, jestli jsou kompatibilní s Vaším vázáním, ne do všech totiž pasují.


Nesmíme také zapomenout na brzdy, které jsou součástí každého sjezdového vázání. Výrobci počítají s tím, že prašanové lyže nejsou žádná párátka. Můžeme se tedy setkat s rozsahem brzd od 100 až po 150mm, někdy je ale potřeba dokoupit je k vázání zvlášť nebo svépomoci upravit stávající. V tomto rozpětí si pak už vybere každý podle šířky svých lyží.


Z jakých značek tedy vybírat? Řadu modelů určených na freeski, jak klasických tak kombinovaných, (chůze-jízda) nabízí např. Marker. Oblíbená jsou také vázání Look Pivot, v posledních letech vyráběná pod značkami Dynastar a Rossignol. Dalšími výrobci jsou Salomon, Tyrolia (nyní ve vlastnictví Headu) a mnoho dalších. Na stoupací modely se zaměřuje např. Fritschi, Naxo nebo Dynafit. Modelů je na trhu velká spousta a je tedy z čeho vybírat.


Návod jak a kam vázání namontovat a spoustu dalších tipů naleznete zde, v jednom z předchozích článků http://powderline.cz/detail/cs/technet/montaz-vazani/


Text: David Sedlák
 
 
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS