SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Středisko Weißsee

Středisko Weißsee

Aneb freeride pod vrcholy Vysokých Taur

Vloženo: 13.12.2012

Tohle malinké zapadlé středisko jsme objevili v roce 2009. Nachází se v hlubokém údolí u vesnice Uttendorf, která je směrem z Zell am See na Mittersill. Cestou sem nastoupáte několika serpentýnami až do výšky kolem 1500 m. n. m, kde se nachází Alpizentrum Rudolfshütte a parkoviště ke středisku.    V Alpizentru Rudolfshütte se nachází několik penzionu a dolní stanice starší kabinkové lanovky dlouhé dobré 4 km. Při naší první návštěvě jsme samozřejmě všichni vystoupili v mezistanici, ale tam jsme okamžitě zjistili, že ještě nekončíme. Po dobré půl hodince jsme vystoupili u horského hotelu Rudolfshütte, který je dominantou tohoto údolí. Pod hotelem se nachází ledovcové jezero Weißsee. Nad vámi se rozprostírají vrcholy Vysokých Taur. Mnohé z nich se vypínají do výšky kolem 3.000 m. n. m.

  Weißsee je známe skialpinistické středisko. Právě od hotelu vyráží skialpinistické trasy k vrcholům Hochfürlegg, Granatspitze a známému Sonnblicku. Pokud jste zapálení skialpinisté, nemůžete nenavštívit oblast Weißsee.

    Co se freeridu týče, tak je středisko zajímavé hlavně tím, že není v centru masového zájmu. Jakmile spadne prašan a v okolí Zell am See začne být všechno rozježděno, tak máte většinou jistotu, že zde pojezdíte v čistém. Všeho všudy je zde asi 10 sjezdovek a obsluhuje je 1 obstarožní lanovka a 4 vleky. Byl jsem tady všeho všudy 3x a ani jednou tady nebylo moc lidí, frontu tady nečekejte.

    A teď blíže ke středisku. Dalo by se rozdělit na 3 části. Část 1 je pak kolem sedačkové lanovky, 2 část je kolem horní části kabinkové lanovky a 3tí částí je výšlap nad jezero Weißsee a sjezd k mezistanici kabinky nebo k samotnému jezeru.

1. Freeride pod Medelzkopf
Do sedla pod vrchol Medelzkopf vede 2 sedačková lanovka. Vyveze vás do výšky 2550 m. n. m. V době, kdy jsme zde jezdili, tak byla možná pouze varianta dostat se do sedla mezi Medelzkopf a Tauernkogel a pak různými sjezdy sjet k jezeru Weißsee a následně traverzem zpátky lanovce. Sjezdy jsou naznačeny čísly 1 a 2. Nové sjezdy se otevírají letos, protože středisko vybudovalo nový vlek Tauernmoos od jezírka Eisbodenlacke do sedla k hotelu. Předtím jste sem mohli sjet, ale představa šlapání nahoru každého odradila. Na oficiální mapě střediska je dokonce značená skialpová trasa, ale pokud to nakoukáte zespod od vleku, určitě naleznete i nějaké možnosti přímo ze sjezdovky, která vede po hřebenu hory (trasy označeny jako 3). Jen pro celé středisko platí 1 důležitá věc – POKUD NENÍ DOST SNĚHU, TAK JE ZDE HODNĚ SKAL A VELKÝCH KAMENŮ!!! BUĎTE OBEZŘETNÍ A ROZMÝŠLEJTE DOPŘEDU!!!

2. Ježdění kolem vrchní části kabinkové lanovky
Kabinková lanovka z mezistanice vede údolím a pak přes hřebínek a končí nad Weißsee. Tady jsou další 2 oblasti, kde se dá něco málo sjet. Po pravé straně jsou to úzké kuloáry z hřebínku, po kterém vede lanovka. Je dobré to přečíst terén právě z lanovky po cestě nahoru. Pokud je hodně sněhu a jezdí vlek u jediné černé sjezdovky, tak máte možnost sjezdit celý hřebínek po levé straně (značeno žlutou). Zajímavou částí jsou lesy nad dolní stanicí. Začínají zlomem u Grünsee, ale budete si muset kousek šlápnout. Jen pozor – tohle je část pro opravdové fajnšmekry na prudký a velmi členitý terén. V lese jsou velké ohlazen balvany a jedná se o starý jehličnatý hustý les. My jsme to jeli, když bylo opravdu hodně sněhu a bylo to spíše takové skákání po polštářích prašanu, ale když vám to nevyšlo, tak jsme byli rádi, že jsme se vzájemně tahali z dír. Levá strana od lanovky je ještě více exponovaná a můžete si ji krásně prohlédnout z lanovky. Dále zde platí ochrana porostu, takže pokud potkáte myslivce při výjezdu z lesa, tak víte co bude následovat. I když pochybuji, že by někdo předpokládal, že tady nějací blázni pojedou (nevím jestli se to dá nazývat jízdou).

3. Hike and Ride
Pokud si pro lajnu rádi chodíte, tak neváhejte ani minutu a vyrazte po většinou vyšlapané skialpové trase k některému zdejšímu vrcholu. Trasa nahoru vede kolem jezera, následně po velké pláni do sedla mezi vrcholy Hochfürlegg a Sonnblick. Lehčí trasa je jen na hřbet nad jezero a poté sjezd dolů.

    Na netu jsem našel super panoramata, ve kterých můžete vidět přesně jednotlivé pasáže průvodce. Ještě jedna důležitá věc – dole v Uttendorfu u odbočky na cestu ke středisku je informační digitální tabule, kde je napsáno, jestli je středisko otevřeno a co všechno je v provozu. Následně jedete ještě 10 km do kopce a pak třeba přijedete nahoru a zjistíte (jako my minule), že je uragán a že to nejede. Pokud sem pojedete, určitě budete nadšeni. Malé, ale hodně hezké.

Klikoš


 
 
Příloha : Mapa Weißsee guide-weissee-map.pdf   |  
OAeV - Alpenverein

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS